• HISTORIA SZKOŁY

Szkoła Podstawowa nr 2 w Słubicach powstała w ramach ogólnopolskiej akcji ‘’ Tysiąc szkół na tysiąclecie’’. Działalność swą rozpoczęła dokładnie 1 września 1961 r. Ze względu na prace wewnątrz budynku lekcje rozpoczęły się 14 września 1961 r. W budynku mieściło się również Liceum Ogólnokształcące. Dyrektorem szkoły został mgr Szczepan Grześkowiak, zastępcą mgr Władysław Warchoł.

W 1970 roku, dokładnie 14 listopada, szkole nadano imię Tadeusza Kościuszki. Fundatorami sztandaru szkolnego byli rodzice i zakłady patronackie. Zamówiono również tablicę pamiątkową i popiersie patrona szkoły.

W 1973 r. Szkoła Podstawowa nr 2 staje się szkołą zbiorczą, włączając pod swoje skrzydła uczniów z:

- Drzecina

- Nowych Biskupic

- Starych Biskupic

- Pławideł

- Nowego Lubusza

- Świecka

- Kunowic ( do 1986 r.)

Od drugiego półrocza roku szkolnego 1984/85 szkoła zmieniła swoją nazwę z ZSG (Zespół Szkół Gminnych) na SP nr 2 im. Tadeusza Kościuszki. W 1986/87 następuje reorganizacja szkoły i funkcjonuje jako Zespół Szkół Ogólnokształcących do 1994 r. Dyrektorem Zespołu Szkół zostaje mgr K. Baczyńska. W 1994 r. LO zostało przeniesione do zespołu Szkół Odzieżowych i w tym samym budynku pozostała, tylko szkoła podstawowa.

Zgodnie z założeniami reformy oświaty w kraju tworzone są gimnazja. To też od 1999 r. w budynku SP 2 rozpoczyna działalność Publiczne Gimnazjum Nr 2 jako samodzielna jednostka, do kolejnej reformy oświaty tj. roku 2017, kiedy to Gimnazjum zostaje zniesione i następuje powrót do 8 – letniej szkoły podstawowej.